Horácká galerie v Novém Městě na Moravě / Nové Město na Moravě
Ve svém sbírkovém programu se Horácká galerie zaměřuje na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním. Součástí sbírkového fondu je soustředěná kolekce hutního skla ze 60. a 70. let minulého století, pocházející z produkce známé sklárny ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou.
Horácká galerie v Novém Městě na Moravě sídlí v prostorách bývalého renesančního zámku na Vratislavově náměstí. Zámek dal vystavět na sklonku 16. století Vilém Dubský z Třebomyslic. Budova byla v následujících stoletích několikrát poškozena a poté opravena, její konečná podoba v novorenesančním slohu je z roku 1874.
Založení Horácké galerie se datuje k dubnu roku 1964. První výstavní prostory se nacházely ve druhém patře dnešní radnice, stálá expozice byla instalována ve dvou sálech novoměstského zámku. V roce 1972 byl pro potřeby galerie získán celý zámecký areál. Horácká galerie dnes svojí působností přesahuje hranice regionu.
Jan Štursa
Jeden ze zakladatelů českého moderního sochařství, Jan Štursa, se narodil 15. května 1880 v Novém Městě na Moravě. Vystudoval sochařsko-kamenickou školu v Hořicích, kde získal dobrý řemeslný základ a vztah ke kameni, která se spolu z bronzem stala základním materiálem jeho tvorby. Expozice představuje jeho nejslavnější díla.
Obrazárna
Malířská expozice představuje průřez tvorbou autorů, kteří se narodili na Vysočině, nebo k ní měli celoživotně vřelý vztah. Kromě kmenových autorů - Oldřicha Blažíčka, Josefa Jambora či Bohdana Laciny jsou zde instalovány obrazy Rudolfa Hanycha, Pavla Kopáčka, Bohumíra Matala nebo Michala Ranného.
Vincenc Makovský
Vincenc Makovský se narodil 3. června 1900 v Novém Městě na Moravě. Studoval na novoměstském gymnáziu. Po maturitě musel narukovat do armády v Jihlavě. V roce 1919 byl demobilizován a natrvalo propuštěn z vojenské služby. Ihned se přihlásil na pražskou Akademii výtvarných umění, kde studoval v malířských ateliérech Jakuba Obrovského a Karla Krattnera. Z důvodu neshod s profesory odchází z malířského ateliéru do sochařského ateliéru k profesoru Janu Štursovi. Po ukončení studia v roce 1926 získal stipendium od francouzské vlády a odjel do Paříže, kde pracoval v ateliéru Antoina Bourdella a navštěvoval přednášky Františka Kupky. Během čtyřletého pobytu ve Francii vstřebal umělecké podněty zdejšího prostředí, byl ovlivněn kubismem i tvorbou malíře Pabla Picassa.
Horácká galerie ve svých sbírkách vlastní 183 děl od Vincence Makovského, převážně se jedná o plastiky.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu galerie.