KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

V Muzeu vah v Humpolci si můžete prohlédnout váhu na střelný prach, na vajíčka nebo na obilí
 
Autor / zdroj foto: Muzeum vah

Muzeum vah / Humpolec

Decimální váhy, rovnoramenná vahadla, přezmeny, mincíře, váhy poštovní i váhy na dopisy. V Muzeu vah v Humpolci je k vidění přes tisíc vah všech možných druhů. Jsou tady zastoupeny váhy z celého světa. Při prohlížení vah je vidět v jakém období se vyráběly. Zda to bylo v hubených letech, kdy se projevovala absence vzácnějších surovin anebo naopak v době konjunktury, kdy váhy byly nejen přísně účelné, ale i nádherně zdobené.

Dnes můžete v muzeu najít přes 1000 kusů vah ve sbírce všech možných druhů a prakticky z celého světa. Decimální váhy, rovnoramenné vahadla, přezmeny, mincíře, váhy poštovní i váhy na dopisy, různé váhy obchodní, lékarenské, laboratorní, přesné miligramové, váhy osobní, ale i třeba na střelný prach, na vajíčka, na obilí, pro rybáře jakož i na mince ještě z doby kdy se před několika stoletími nevěřilo ražbě na mincích a hodnota se posuzovala podle váhy drahého kovu. Rovněž na vás čeká velké množství různých druhů závaží.

Dne 6. června 1998 otevřelo Muzeum vah v Humpolci své soukromé muzeum pro veřejnost a sbírku tak osobně mohli shlédnout stovky lidí.

Při prohlížení vah je vidět v jakém období byly vyráběny, zda to bylo v hubených třeba válečných letech, kdy se projevovala absence vzácnějších surovin a nebo naopak v době konjunktury, kdy váhy byly nejen přísně účelné, ale i nádherně zdobené. Vypovídají o době vzniku, o výrobci, s jakou láskou a pečlivostí opracovával jednotlivé součásti o snaze vahaře vyrobit váhy o kterých mohl kdykoliv směle tvrdit, že jsou jeho výrobkem a byl na to právem hrdý.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.