CESTOVÁNÍ / Hrady a zámky

Popis: Zlatý sál státního zámku Telč.
Zlatý sál státního zámku Telč.
29.11.2018

Památky na Vysočině nabízejí rozptýlení od předvánočního shonu

KRAJ VYSOČINA

Brány památek kraje Vysočina ve správě Národního památkového ústavu se návštěvníkům neuzavřou ani v předvánočním čase. Hradozámecký advent 2018 zahájí Adventní jarmark Sdílení na nádvoří zámku Telč v sobotu 1. prosince a tradiční adventní koncert na zámku v Náměšti nad Oslavou v neděli 2. prosince. Jak se slavily Vánoce na šlechtických sídlech, přiblíží výstava na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, která doplní adventní jarmark o víkendu 8. a 9. prosince. Vánoční koledy a písně zazní na hradě Lipnice v podání lipnického pěveckého sboru v neděli 23. prosince.

Adventní program se každým rokem těší stále větší oblibě, proto jsme i v letošním roce připravili pro milovníky vysočinských památek několik akcí, které jim zpříjemní předvánoční čas. Zimní návštěvy hradů a zámků mají neopakovatelnou atmosféru a poskytují možnost poznat naše památky v jiném světle,“ říká Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Zámek Telč
V sobotu 1. prosince se nádvoří telčského zámku promění v tržiště, které kromě ukázky tradičních řemesel nabídne tvořivé dílny pro děti i dospělé, prodej rukodělných výrobků i místních specialit. V zámecké konírně vystoupí folklorní soubor Krahuláček a po celý den bude v zámecké zahradě probíhat přehlídka dravců. Adventní jarmark Sdílení potrvá od 13:00 do 17:00 hodin.

Dokonalou vánoční atmosféru navodí živý betlém na hlavním zámeckém nádvoří. „Komponovaný pořad v podání zhruba šedesáti účinkujících různých věkových kategorií v autentických kostýmech za doprovodu živé hudby vychází z biblického příběhu o narození Ježíše a klanění tří králů,“ popisuje kastelán zámku Miloslav Norek. Účinkuje folklórní soubor Podjavořičan a dětský souboru Kvítek. Představení v sobotu 15. prosince začínají v 17:00 a 18:00 hodin, v neděli 16. prosince pak ve 14:00 a v 15:00 hodin.

Ještě před koncem roku se do Telče vrací Folkové prázdniny. Ve dnech 27. až 30. prosince se můžete těšit na řadu koncertů v zámecké konírně, vždy od 18:00 hodin.

Zámek Náměšť nad Oslavou
Letošní hudební sezonu v Náměšti nad Oslavou ukončí v neděli 2. prosince tradiční adventní koncert v zámecké knihovně. „Program letošního koncertu připravilo Trio barokní hudby trumpetisty Pavla Hromádky, hobojisty Dušana Foltýna a varhaníka Tomáše Thona. V zámecké knihovně tak opět zazní restaurované historické varhany z roku 1745,“ představuje kastelán zámku Marek Buš. Koncert začíná v 17:00 hodin.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Jak se slavily Vánoce na šlechtických sídlech, přiblíží výstava na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou o víkendu 8. a 9. prosince. Chybět nebude ani tradiční jarmark v prostorách zámku, který doplní pestrý kulturní program – žonglérská vystoupení, módní přehlídka a hrané pohádky pro nejmenší.

Hrad Lipnice
Čekání na Štědrý den si můžete ukrátit v neděli 23. prosince zpíváním koled na hradě Lipnice spolu s lipnickým pěveckým sborem pod vedením Markéty Viterové. Začátek je v 17:00 hodin.

Autor / zdroj: Markéta Slabová

Doporučujeme

TRADIČNÍ UHELNÉ SKLADY

Žďár nad Sázavou, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí. Sortiment, ceny a další informace na: www.stone-hearth.cz. Telefon na vedení firmy: 566 550 473, e-mail: stone.hearth@tiscali.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září

Kraj Vysočina má připravených dalších 50 miliónů korun, které v následujících měsících rozdělí mezi majitele lesů a osoby v lesích hospodařících.

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Olga Havlová v kavárně s celebritami i s potřebnými

Úspěšná výstava fotografií manželky prezidenta je nyní v Novém Městě. V kavárně Kafé 133 jsou až do konce září k vidění tři desítky fotografií Olgy Ha

PARTNEŘI

www.stone-hearth.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA